2012. február 29., szerda

Tárgyalóteremben

Rablási ügy tárgyalásán a tanú - aki egyébként akkurátus ember: feljegyzést vezet minden gyanús körülményről - hosszasan beszél arról, hogy a neki gyanúsnak tűnő alakot hogyan követte városszerte biciklin, és az hogyan próbálta őt lerázni, majd hogyan fenyegette meg végül, ha nem hagyja őt békén. (Van akit nem idegesítene egy ilyen ember?)
A bíró megkéri, hogy nézzen szét a tárgyalóteremben: látja-e itt azt a gyanús alakot? (Nem irányíthatja a tanú figyelmét közvetlenül a vádlottra, de a normális emberek az emberek úgy általában szokták tudni, hogy a vádlottat kell felismerniük, vagy nem felismerniük, ha nem őt látták.) A tanú lassan körbefordul, megnézi az ügyészt, a védőt, majd hosszasan fixírozza a hallgatóság soraiban leghátul, szerényen megbújó bírósági fogalmazót. A vezetőszíjon levő, megbilincselt vádlottra egy pillanatást sem vet. Végül, még mindig a fogalmazót nézve kinyögi: egészen biztosan nem ez az ember volt.

2012. február 28., kedd

A kollegialitásról

A kollegialitás szó jelentése némely szótárak szerint testületi szellem, összetartozás, mely jellemzőnkre mi ügyvédek különösen büszkék vagyunk.

2012. február 25., szombat

Jogi esetek

H. életvidám, bőbeszédű ötvenes asszony, három gyerekkel, hosszú évek óta rokkantnyugdíjas. Húsz éve élt együtt nagyhangú, akaratos urával, aki szerint a pénz számolva, asszony verve jó. H. világképébe azonban ez teljesen belefér, a férjtől kapott pofonokat a házasság természetes velejárójának tartja, mai napig szereti emberét.

2012. február 23., csütörtök

Megbízási díj vs. sikerdíj 2.

Peres ügyek esetén mostanában egyre elterjedtebb a sikerdíj felajánlása, ahogyan azt Móricka az ügyfél elképzeli: az ügyvéd csak akkor lát pénzt, ha megnyeri a pert.

2012. február 21., kedd

Megbízási díj vs. sikerdíj? 1.

Az ügyvédekről mindenkinek a következő kép ugrik be: nagymenő fickó (lehetőleg szivarral) / dögös maca feszes kosztümben (csillogó műkörmökkel), elegáns irodában, a számítógépben tárolt sablonban cserélgeti a neveket, és semmi munkával hülyére keresi magát. Esetleg a tárgyalóteremben bravúros szócsavarással meggyőzi az esküdteket bírókat védence ártatlanságáról. Titkárnők hada lesi óhaját, jelöltek végzik a kulimunkát, hétvégén golfozik, Karib-szigeteken nyaral, luxuslakás, luxusverda alap.
Na hát ez az ami csak a filmekben létezik. Meg bizonyos igen zárt körökben, de ezt hagyjuk, mert ők az ügyvédek 1%-át teszik ki csupán. A többség rengeteget dolgozik, és van aki egész jól megél belőle, és van aki nem. Egyre többen vagyunk, tehát egyre többen nem.